Živou historii neseme v sobě, my, potomci těch, kteří přežili.
        S každou vteřinou vzniká nová historie a v ní uplývají naše životní
        radosti i strasti.
        Občas je dobré se zastavit a ohlédnout se nazpět.
        To abychom potom lépe viděli dopředu.

sdružení

Kauza Jakobínka – I.

48577a118c3134264e340100V roce 2006 navštívily dvě členky Živé historie hrad Rožmberk a vyslechly povzdech průvodkyně o věži Jakobínce, nejstarší dochované stavbě hradního areálu, která se nezadržitelně rozpadá a kterou její vlastník, Česká pošta, neopravuje.

Vznesli jsme tedy dotaz na Českou poštu a odpověď nám připadala téměř zábavná. O dva roky později jsme zjistili, že se s Jakobínkou nic pozitivního neděje a před časem jsme zachytili zprávy v médiích, že Jakobínka, díky svému špatnému stavu, patrně do konce roku spadne. Česká pošta ji dávno měla předat památkářům, ti si zase myjí ruce, neboť předání neproběhlo. Kde se stala chyba, na to jsme se zeptali ministrů vnitra a kultury. Případné odpovědi zveřejníme.

Jsme občanské sdružení, které si klade za cíl sledování genealogických vztahů, a proto Jakobínku chápeme nejen jako významnou stavební památku, ale také jako poselství, které nám v této podobě zanechala významná rodina Rožmberků, jejíž stavby v Českém Krumlově jsou součástí UNESCO.

Publikováno v:Místa

Zanechte reakci